Художникът бунтар на модерното индийско изкуство
- Bright Life
- Текст:
Говорейки за изкуството на Индия, обикновено мислим за традиция и екзотика, далеч от световните творчески процеси и стилове. Васудео Санту Гайтонде съчетава и двете, припомня ВВС.
Смятан за един от най-големите абстрактни художници на Южна Азия, дъблоко вдъхновен от западните техники в живописта, но с неизменни корени в азиатската философия, той е един от бунтовното поколение художници, които в средата на ХХ век отключват нова ера в индийското изкуство.
Според познавачи, картините му са „медитация от светлина и усещане за вселената”, предизвикващи дълбоко спокойствие, но и внушение за динамичност чрез неповторимата игра на светлини и сенки.
Роден е в западния щат Гоа, живее и учи рисуване в Мумбай. В онези години изкуството не се смята за добра кариера в Индия, така че Гайтонде се издържа сам. Дипломира се през 1948 г. и за известно време се присъединява към групата влиятелни индийски художници Progressive Artists Group.
По онова време индийското изкуство до голяма степен е доминирано от реализма на тадиционните древни стенописи и миниатюри. Гайтонде прекрачва тези граници, намирайки свой израз на реалността: „Моите картини не са нищо друго освен отражение на природата“, пише той в анкета от 1963 г. за Музея за модерно изкуство в Ню Йорк.
Страстен последовател на японската дзен-философия, през по-голямата част от живота си Гайтонде живее като отшелник, без никога да е преследвал слава или богатство. Но години след смъртта му през 2001 г, творбите му остават ценни експонати в най-големите аукциони на изкуство. През 2022 г. негова неозаглавена маслена картина е продадена за близо $ 5.5 милиона, поставяйки рекорд за индийско изкуство.
Същата година при пътуване в Индия, американският абстракционист Морис Грейвс вижда работите му и силно впечатлен, пише до най-известните американски галерии, че е открил "един от най-добрите" художници на световно равнище.
През 1964 г. Гайтонде получава Рокфелерова стипендия и се мести в Ню Йорк. Там доразвива стила си, опознавайки съвременните американски и европейски художници. Печели световна известност, а през 1971 г. и „Падма Шри” - четвъртата най-висока гражданска награда в Индия, за изключителния му принос в изкуството.
Но докато славата му расте, животът му става все по-затворен. Защото иска единствено да рисува. Не се среща почти с никого. Рисува бавно и задълбочено, създавайки не повече от 6 – 7 платна годишно, а след една злополука и по-малко. Може би това е една от причините творбите му да се продават и до днес на толкова високи цени.
Умира през 2001 г. на 77 години, след години уединение. Но неговите провокиращи размисъл картини продължават да смайват света с яркото себеизразяване на автора си. За работите си Гайтонде казва: „Оставям цветовете да текат и гледам. Това са моите картини”.
Още по темата във
facebook